Yeminli Çeviri

  • Bu sayfayı Paylaş
  • Facebook'da paylaş
  • Twiter'da paylaş
  • Whatsapp'da paylaş
  • Google Plus'da paylaş
  • E-posta gönder
  • Linkedin'de paylaş

Hizmetlerimiz

Yeminli Çeviri

Yeminli çeviri bürosu olarak evraklarınızın tüm dillerde noter onaylı yeminli çevirilerini yapıyoruz.

Daha Fazla Bilgi Almak İstiyorum

Yeminli Tercüme Nedir?

Yeminli tercümanlar tarafından yapılan ve işlemin sonunda tercümanın imza ve kaşesini bastığı işleme yeminli tercüme denir. Yeminli tercüme kavramı son dönemlerde oldukça sık duyulan ve istenen bir hizmettir. Tercüme sektöründe hayati denilebilecek alanlara yeminli tercüman desteği verilmesi söz konusudur.

Yeminli tercüman yaptığı çevirinin tüm sorumluluğunu alır ve bu şekilde çalışır. O sebeple normal çeviriden oldukça farklı olan işlemlere tabi tutulan çeviri, ücreti bakımından da diğer tercüme türlerinden ayrılır.

Kime Yeminli Tercüman Denir?

Yeminli tercüman olabilmek için her şeyden önce Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak şartı vardır. Bunun dışında Mütercim-Tercümanlık, yabancı dil öğretmenliği bölümlerinden mezunlar ile herhangi bir yabancı dilde uzmanlığını kanıtlamış kişiler, noter huzurunda yemin ederek bu sıfatı kazanabilirler. Ancak sıfatı kazanmak her şey değildir. Yeminli Tercümanlığın oldukça ağır şartları vardır. Yeminli tercümanların yaptıkları her çeviriden sorumlu tutulmaktadır. Özellikle resmi makamlar tarafından sıklıkla istenen yeminli çeviri, yapılacak en ufak hatada hukuki işlemin başlamasına sebep olacaktır.

Neden Gereklidir?

Bunu bir örnek ile açıklamak daha doğru olacaktır.  Uluslararası bir davada dosya mahkemenin eline geçti ancak çevirisinin yapılması gerekir. Resmi makamlar ancak ve ancak yine bir resmi makamın onayının olduğu işlemleri kabul eder. Bu noktada yeminli tercüman çeviriyi yapıp mahkeme huzuruna sunmadan önce noter onayı yapar ve belgeye resmi nitelik kazandırır. Aynı şekilde şirketler arasında yapılacak anlaşmalarda yurtdışı bağlantısı göz önüne alındığında hem noter onayı hem de Apostil onayı alarak belgeye resmi niteliğin dışında uluslararası bir değer de kazandırabilecek kişi yeminli tercümandır.

Hangi Alanlarda Tercih Edilir?

Özellikle mahkemelerde yabancı kişilerin konuştuklarını çevirmesi ya da dosyaların dilimize çevrilmesinde, pasaport ve elçilik işlemlerinde, büyük şirketlerin yabancı ortakları ile yapacağı anlaşmaların içerik çevrilmesinde yeminli tercüme hizmeti kullanılmaktadır.

Hizmetimiz Neleri Kapsar?

OSB Profesyonel Dil Hizmetleri Sağlayıcısı olarak biz kadromuzda bulunan yeminli tercümanlarımız ile size kusursuz bir hizmet sunuyoruz. Müşteri odaklı yaklaşımımız sayesinde profesyonel yaklaşım göstererek işlerinizi teslim alıyoruz ve aynı profesyonellik içerisinde size teslim ediyoruz. Türkiye’nin kalbi olan başkent Ankara’da ülkemizin en iyi yeminli tercüme performansı gösteren firmasıyız.