Turizm Tercümanlığı Nedir?

  • Bu sayfayı Paylaş
  • Facebook'da paylaş
  • Twiter'da paylaş
  • Whatsapp'da paylaş
  • Google Plus'da paylaş
  • E-posta gönder
  • Linkedin'de paylaş

Blog

Turizm Tercümanlığı Nedir?

Turizm Tercümanlığı Nedir?

Turizm tercümanlığı, ülkemize yurtdışından gelen ve dilimizi bilmeyen misafirlere, dil desteği ve tanıtım faaliyetinin verildiği hizmet biçimidir. Turizm tercümanlığı alanında hizmet veren kişiye de turizm tercümanı denir.

Seyahatin Tarihçesi

Seyahat, en az insanlık tarihi kadar eski bir kavram olarak hayatlarımızın tam ortasında durmaktadır. Eskiden insanlar gruplar halinde seyahat ederken, şimdilerde daha küçük gruplar ile ya da tekil olarak seyahatlerini gerçekleştirmektedirler. Şimdilerde gerçekleştirilen bu seyahatlere turizm tercümanları da eşlik ederek yolculuk edenlere çeşitli konularda destek sağlamaktadırlar.

Eski zamanlarda insanlar daha çok ihtiyaçtan seyahat gerçekleştirirdi. İhtiyaçlarını karşılayamadıkları alanları terk eden insanlar kitleler halinde göç ederek daha farklı coğrafyalara gider, oraları tanımaya ve anlamaya çalışırlardı. Günümüzde bu zorluğu turizm tercümanları sayesinde aşan insanlar, eskisi gibi anlamak ve anlamlandırmak için ekstra bir çaba sarf etmek durumda değildirler. Bir diğer seyahat nedeni ise savaştır. Ülkeler birbirleriyle savaşa girecekleri zaman aylar süren yolculuklar yaparlar ve sonucunda savaş alanına varırlardı. Örneğin Yavuz Sultan Selim, İstanbul’dan ordusu ile yola çıktığında Anadolu’nun Doğusuna varması ve Şah İsmail ile karşılaşması 6 ay sürmüştür.

Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile birlikte seyahat süreleri oldukça kısaldı. Özellikle seyahatlerde uçak kullanımının fazla olması ve ülkeler arası mesafeleri kısaltmasa da süresini oldukça aşağıya çekmiştir. Tercümanlar, ülkeye gelen turistlerle iletişim kurarak gittikleri mekanlarla aralarında bağ oluşmasına olanak verirler. Bu özellikleriyle iletişimin farklı yönüne vurgu yapılır.

Görev Alanlarına Göre Turizm Tercümanları

Turizm tercümanları, seyahat acenteleri, oteller, tur şirketleri gibi oluşumlar aracılığıyla ya da herhangi bir kurumun bağlantısı dışında ülkemize gelen turistlere rehberlik, sözlü ve yazılı çeviri gibi işleri yerine getirirler.

Bu alanda faaliyet gösteren tercümanlar bulundukları konuma göre çeviri yaparlar. Örneğin, otellerde bulunan tercümanlar sadece çeviri işi yaparken, ören yerlerinde kendilerine alan bulanlar ise bu yerlerin tanıtımını yaparak, hakkında bilgi verirler.

OSB Tercüme Ülkemizi Tanıtıyor

Her yıl birçok turiste tercüme hizmeti veren ve bu alanda lider olan OSB Tercüme Bürosu, yaptığı tercümeler sayesinde ülkemizi yabancı turistlere tanıtıyor. Bu anlamda ülkemizin tanıtım faaliyetlerine destek olan büromuzun hizmetinden yararlanmak oldukça kolay. Bir mesaj ile ulaşabilir ve OSB ailesine katılabilirsiniz.