Simultane Tercüme

  • Bu sayfayı Paylaş
  • Facebook'da paylaş
  • Twiter'da paylaş
  • Whatsapp'da paylaş
  • Google Plus'da paylaş
  • E-posta gönder
  • Linkedin'de paylaş

Hizmetlerimiz

Simultane Tercüme

Simultane ekipmanlar konusunda uzmanlaşmış yüzlerce konferans tercümesi deneyimine sahip simultane çevirmenlerimiz sayesinde profesyonel simultane hizmeti sunmaktayız.

Daha Fazla Bilgi Almak İstiyorum

Simultane Tercüme Nedir?

Simultane tercüme, özel bir odada tercümanın dinlediğini aynı anda hedef dile aktarması işlemine denir. Bu tercüme türünde tercüman bu özel odaya alışkın olmalı ve oldukça dikkatli bir şekilde çevirisini yaparak aktarımını karşı tarafa iletmelidir.

Ülkemizde teknolojinin de imkan vermesi ile Cumhuriyet döneminde oldukça fazla çevirmen yetişmiş ve bu alanda da çokça tercüman kendisine alan bulmuştur.

Simultane Tercümanın Özellikleri Nedir?

Tercümanlar için özel olarak tasarlanmış küçük ve ses geçirmeyen odada ekipmanlar kurularak yapılması için tüm ortam hazırlanır. Öncelikle tercümanımızın bu odanın içerisindeki alet ve ekipmanların kullanımına hakim olması birincil şarttır. Konusu itibariyle az da olsa teknik detayı da beraberinde getirir. Bir diğer konu ise duyduğunu anında aktarması gerektiği için çok fazla duraksama yapmaması gerekmektedir. Duraksamalar olduğunda dinleyici, konuşmacının vurgularını kaçıracağı için hangi anda ne söylediği konusuna hakim olamaz. Mutlak suretle tercüman bu konuda kendisini yetiştirmiş olmalıdır.

Yine tercümanımız konuşmacının mimik hareketlerine dikkat etmelidir. Bildiğimiz üzere yabancı dillerde bir söz öbeğinin birden fazla anlamı olabilir ve bu jest ve mimikler sayesinde kelimelerin ya da söz öbeklerinin hangi anlamlarında kullanılabileceğinin çözümünde tercümana yardımcı olabilir.

Hangi alanda toplantı yapılacaksa o alanın uzmanı tercüman hazır bulunmalıdır. OSB Profesyonel Dil Hizmetleri Sağlayıcısı olarak bu konuya hassasiyet ile yaklaşıyoruz ve toplantının içeriğine uygun tercümanı hizmetinize sunuyoruz. Bunun nedeni ise alanın uzmanı olamayan tercüman, simultane konusunda ne kadar deneyimli olursa olsun teknik konulara takılacak ve çevirisinde başarılı bir performans gösteremeyecektir.

Simultane Tercüme Hangi Alanlarda Tercih Edebilir?

Simultane tercüme, yelpazesi oldukça geniş bir alana hitap etmektedir. Çok fazla katılımcısı olan toplantılarda aradaki dilden kaynaklı iletişim bariyerini bu tercüme sayesinde rahatlıkla kaldırabilirsiniz. Uluslararası konferanslar, eğitimler, televizyon programları, uluslararası zirveler, çok uluslu şirketlerin toplantılarında bu tercüme türü tercih edilir.

Simultane Tercüme Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Öncelikle toplantı başlamadan bir ön hazırlık aşaması yapın. Kabin içerisinde bulunan aletlerin düzgün çalışıp çalışmadığı konusuna dikkat edin ve ekipmanları mutlaka test aşamasından geçirin. Ekipman iyi çalışıyorsa ayarlamaları yapma aşamasına geçebilirsiniz. Kulaklık ses ayarı ya da mikrofon ses ayarı gibi ayarlamaları teknisyenler ile birlikte rahatlıkla yapabilirsiniz. Kabini ne kadar süre ile kullanacağınızı tespit edin ve ona göre hazırlık yapın (Su, sırtınıza yastık vb. sizi rahatlatacak eşyaları alabilirsiniz). Kısa notlarınızı alabileceğiniz defteriniz mutlaka yanınızda olsun. Tercümanın aktarım yaparken unutabileceği terimleri, sözcükleri ya da söz öbeklerini hızlıca not alabilmesi oldukça önemlidir.

 

Simultane Tercümenin Avantajları Nelerdir?

Ardıl tercümede olduğu gibi simultane tercümede konuşmacının sözü kesilmeden tüm konuşmasını yapabilir. Bu da iletişimin kesintiye uğramadan, bütünlük içerisinde hedef dilde dinleyici konumunda olan kişilere aktarımının sağlamasına yardımcı olur. Kesinti olmadığı için bu yönüyle zaman kaybının da önüne geçilir. Konuşma ve dinleyici arasında kolaylıkla bağ kurulur.

OSB Tercümede İşimizi Ciddiye Alıyoruz

Türkiye’nin en iyi çeviri bürosu olan OSB Profesyonel Dil Hizmetleri Sağlayıcısı, simultane tercüme konusunda da en üstün hizmeti sizlere sağlamaktadır. Yıllardan bu yana birçok defa bu hizmeti pek çok alanda yapılan etkinlikler, toplantılar, zirvelerde sağladık ve sağlamaya devam ediyoruz. Bizim gücümüz kalitemizden ve müşteri anlayışımızdan geliyor. Kendimizi gelişime kapatmıyor devamlı daha iyisini hedefliyoruz. Çevirinin her aşamasında ve her alanında biz varız. OSB Tercüme Bürosu olarak işimizi ciddiye alıyor, bu şiar ile yolumuza devam ediyoruz. Profesyonel ilgi ve destek almak istiyorsanız, biz doğru adresiz.