Transcreation Nedir?

  • Bu sayfayı Paylaş
  • Facebook'da paylaş
  • Twiter'da paylaş
  • Whatsapp'da paylaş
  • Google Plus'da paylaş
  • E-posta gönder
  • Linkedin'de paylaş

Blog

Transcreation Nedir?

Transcreation Nedir?

Hedef dilden kaynak dile çeviri yapılırken verilmek istenen mesajın çevirmenin yaratıcı yönünü kullanarak kültürel özelliklere göre çeviriyi değiştirdiği işlemlere transcreation denir. Atasözü, deyimler, reklam metinleri, pazarlama konularında kaleme alınan yazılar bu işlemlerin içerisine girebilir.

Bu konuda çevirmenin yalnızca metni, kültürel öğeleri değil şekil özellikleri dahi göz önüne alması son derece önemlidir. Örneğin Çince sağdan sola doğru ya da yukarıdan aşağıya yazıldığı için okunuş şekilleri de buna göredir. Bir başka örnek ise Arapçadır. Hemen hepimizin bildiği bir durum olan; Arapça sağdan sola doğru yazılır ve okunur.  Bu dillerde Transcreation uygulaması ile uğraşan bir çevirmenin bütün bunları da göz önünde bulundurması ve o şekilde çalışması gerekiyor.

Özünde Özgürlük Var

Transcreation uygulamasının özünde özgürlük vardır. Amaç verilmek istenen mesajın hangi kültürde, nasıl alınabileceğine odaklanılmasıdır. Özellikle reklam ve pazarlama stratejilerinde kullanılan mesaj verme planlaması, kültürün hangi mesajı, nasıl alabildiğini bilen ve bunu özümsemiş çevirmenlerin yapacağı çeviriler sayesinde daha net ve anlaşılır olacaktır.

Özellikle 90’lı yıllardan itibaren tüm dünyada çevirmenler ve pazarlamacıları bir noktada buluşturan bu işlem, tercümanları da bir noktadan sonra çeviri ve iletişim tekniklerini bilmeye itmiştir. Çünkü, transcreation uygulaması ile çeviri yapan bir çevirmen, metin içerisinde hedef kitlenin alacağı mesajı verecek yetkinlikte olmalıdır.

Transcreation’da Tecrübe Önemlidir!

Bu tür çevirilerde tecrübeli çevirmen son derece önemli rol oynar. Çevirmen kendisini yetiştirmiş ve dünyadaki tüm gelişmelere açık olmalıdır. Bunun önemi yaptığı çevirilerin hedef kitlenin üzerindeki etkisi görüldüğünde daha net anlaşılacaktır. Bu sebeple mutlaka kadrosunda en iyi çevirmenleri bulunduran OSB Profesyonel Çeviri Bürosu ile çalışınız.

Neden OSB Tercüme?

OSB Tercüme Bürosu, müşteri odaklı, her an ulaşılabilir bir kuruluştur. Bünyesinde bulundurduğu yeminli tercümanlar sayesinde en zorlu çeviri işlerinin altından hızlı, güvenilir bir şekilde kalkar. OSB Tercüme Bürosu yapılan tüm çevirilere kendi garantisini vererek size kusursuz bir hizmet sunmayı amaçlamaktadır.

Transcreation son derece önemli bir çeviri dalıdır ve bu alanda tecrübesi olmayan kişilere bırakılamayacak kadar ciddi bir iştir. OSB Tercüme Bürosu, kendisini bu dalda da kanıtlamış ve birçok çeviri yapmış bir bürodur. Gelin çevirilerinizi biz yapalım, size de bu hizmetin keyfini sürmek kalsın.